Kredi Taksitleri Artacak Mı?

Kredi Taksitleri Artacak Mı?

Türkiye içi tüketim azalması için ve cari açığın ortaya çıkmaması için, tüketici kredilerine ve kredi kartlarına getirilen sınırların üzerinde ki baskı biraz da olsa hafifletilmeye başlandı. Yaklaşık 4 yıldan günümüze kadar kredi vadeleri sadece en üst seviye olarak sadece 36 aydı. Ancak yeni düzenlemeler sonrasında kredi kartı kullanıcıları Kredi Taksitleri Artacak Mı? sorusunu sormak durumunda kaldılar.

27.09.2017 Yılında değişen bankacılık yönetmeliğinden sonra, kredi kullanım vadesi 48 aya çıkartıldı. Bu vade artışına ek olarak yönetmeliğe dâhil olan kredi ve kredi kartlarının borçları için 72 aya kadar vade farkı verilebiliyor.

Kredi Alanında Yapılan Yenilikler Neler?

Öncelikli olarak, ihtiyaç kredilerine ait olan vadeler 36 ay’ dan 48 ay’ a çıkartıldı. Değişime uğrayan yönetmelikten önce kredi ve kredi kartlarına ait borçlar için vade sınırı 72 ay’ a çıkartıldı. Bunun yanı sıra, konut kredisi faizinde düşüş yaşandı ve %25 olan değer %20 ye düşürüldü. Kredi kartı ile yapılacak olan nakit alışverişlerde de taksit seçenekleri değişime uğradı. Kredi kartı taksit seçeneği 9 ayla sınırlıyken 12 aya çıkartıldı. Ardı ardına yaşanan bu değişiklikler kredi kartları kullanıcılarının

İhtiyaç Kredisi Vadesi 48 Ay Üzerine Çıkar MI?

Çıkartılan yönetmelikler arasında 1 seneden fazla bir süre olduğunu göz önüne alırsak, yakın bir tarihte 48 ay olan vadenin daha da yukarı çıkartılması beklenmiyor. İhtiyaç kredisini genel olarak değerlendirmek gerekirse, kredinin riskli olduğu gerekçesi ile daha az vadede olmasını savunanlar da var. Ancak genel olarak ihtiyaç kredisi için düşünceler, düşüş ya da yükseliş olmayacağı yönündedir.

Buna ek olarak konut kredisi, eğitim, tadilat, gerekçesi ile çekilen kredilerin vade uzunluğu 120 aya kadar uzatılmaktadır. Bu kredi olanağından yararlanabilmek için, kredi başvurusu yapacak kişinin kendi adına kayıtlı bir konut olması ve kredi şartlarını sağlaması gerekmektedir.

 


Bir cevap yazın